Lisbon is a capital city of Portugal. It's located on a river Tejo and just few km away you can enjoy Atlantic ocean. Great holiday spent in a city center, discovering its culture and taking a city break on the beaches.

Lisabon je hlavní město Portugalska ležíčí na řece-u zálivu Tejo. A jen pár km z města si můžete užívat Atlantický oceán. Skvělé prázdniny strávené v cenru hl.města a pár odpočinkové chvíle trávením na pláží.

What I loved and enjoyed in Lisbon: 
- I love their malls (huge huge and variety of proper food which even take one shopping floor!)
- I love their streets and its own architecture. Those small pedestrian streets.
- I love their artistic tube stations. Every station differs from each other and most of them have something unique, like drawing, colour, interior design etc..
- Love how close is it to the beach
- Love the chance of surfing there
- love the evening/night life here, still busy and many things opened (at midnight there was a long queue for an ice cream! longer than during a day:D)
- and many other enjoyments and reasons:)

Do čeho jsem se zamilovala během pobytu v Lisabonu:
- Jejich obchoďáky (mega velké a také hlavně velký výběr jidlo, mají klidně i jedno patro s jídlem)
- Jejich tzpická ulice a architekuru. Miluji jejich malé uličky pro chodce jen.
- Zbožňuji jejich artistické stanice metra. Skoro každá stanice je jedinečná a má něcé svého. Jejich design, barvy, malby atd.
- Možnost surfonvání zde:D
- Jejich večerní a noční životy. Plna lidí na ulicích a spousta restaurací a tak jsou stále otevřená. (dokonce o půlnoci byla fronta na zmrzlinu:D)
- a spousta dalších důvodů za ktere vděčím skvělé prožití prádznin zde:)

What I find annoyed:
- tickets in stations (tickets supposed to be used and charged/top up many times, but since they are like a piece of paper they are broken fast and you have to buy the card many times or they can be even broken when you have it still charged)
- kind of cold and windy nights (since it's located near the river/ocean it gets cold wind, so at the evenings always wear something long to cover yourself when it's gets colder)
- don't know any other reasons :D

Co mi zde vadilo:
- jízdenky (jejich jízdenky mají být na více použití, že si vždy dobijete, ale jelikož ta kartička je jen jako z papíru je lehce poškozena, tudíž jsme furt kupovali nové karty a nebo to přestalo fungovat když ji máte i nabitou)
- chladnější a větrné večery (jelikož je to poblíž ocenánu, tudiž si nezapomeňte vzít bundičku, cardigan či tak:))

 Tourist Attractions - I had visited / Turisticka atrakce, ktera jsem navstivila

1. Belem Tower2. Jeronimos Monastery4. Padrao dos Descobrimentos5. 25 de Abril Bridge + Cristo Rei6. Lisbon Ocenarium7. Vasco de Gama bridge + tower8. Castle of Sao Jorge9. Santa Justa lift10. Lisbon cathedral11. Rua Augusta Arch + Praca de Commercio12. Estrela basilica13. Carmo convent  Other attractions:

1. Berardo Collection Museum

2. MUDE (Museu do Design e da Mode)

3. Bairro Alto (place of night life and bars)

4. Tram 28 (old, tourist and traditional tram)

 Beaches / Plaze

1. Cascais

2. Costa da Caparica

 Shopping spots / Mista na nakupovani

1. Colombo Central Comercial (biggest shopping mall)
2. Centro Vasco de Gama (shopping mall)
3. Baixa and Chiado area (shoping streets)
4. Rua de Augusta (shoping street)

Share with us your opinions and tips of this city and country. :) Hope this find useful for you as a small sum up of things for your next journey:)

Podělte se s náma o vaše tipy a názory na toto město či zemi:) Doufám, že toto bylo užitečné trochu třeba pro vaší další destinaci:)


              Find me as well on facebook / twitter / instagram / bloglovin' / tumblr / shop my closet